HTML5

Wstęp do HTML5

Twórcy stron internetowych tworzą coraz ciekawsze interfejsy, starają się wykorzystywać wszystko to, co jest możliwe stosując dzisiejsze techniki np. JavaScript, stosując różne triki żeby strony uatrakcyjnić, i żeby tych rzeczy nie robić dookoła powstał HTML5, który wnosi typowe ewolucyjne zmiany względem HTML4. 


HTML5 zawiera bardzo dużo elementów, które były wykorzystywane przez twórców internetowych, czasami były to rzeczy które poszczególne przeglądarki implementowały tak jak np. znacznik „canvas” , który na początku działał jedynie w przeglądarce Safarii, następnie został wprowadzony w innych przeglądarkach. Takie rzeczy właśnie developerzy i projektanci chcą używać i HTML5 teraz to wszystko systematyzuje. 

Dobrą informacją jest to, że HTML5 jest wstecznie kompatybilny, czyli strony stworzone w HTML5 wyświetlą się w starszych przeglądarkach ale oczywiście nie wszystko będzie działać prawidłowo. Należy zwrócić uwagę na to, że nie będzie jednego momentu, w którym będzie trzeba koniecznie przejść na HTML5. To można zrobić oczywiście już dziś, nie będziemy wykorzystywali wszystkiego, bo niektóre elementy zadziałają dopiero za kilka lat, ale wiele rzeczy można wykorzystywać już dziś i wzbogacać dzięki temu strony internetowe. 

HTML5 nieco łagodniej traktuje błędy, nie jest tak rygorystyczny jak XHTML i oczywiście można stosować XHTML5 jak XHTML, wystarczy tylko stosować się do wszystkich zasad tworzenia poprawnego dokumentu XHTML, i w ten sposób uzyskamy XHTML5. Nowe funkcje, które są dostępne w przeglądarkach dzisiaj wyświetlają HTML5 i pozwalają nam zastąpić wiele różnych pluginów takich jak np. Flash do wyświetlania video czy też Java Script, która jest dziś używana bardzo intensywnie, szczególnie w połączeniu z bibliotekami i CSS3, po to żeby tworzyć nowe funkcjonalności, które zwiększają atrakcyjność wizualną stron internetowych. CSS3 nie jest częścią specyfikacji HTML5

Kolejną ważną rzeczą, którą HTML5 nam przynosi jest to udokumentowanie API JavaScript i obsługę błędów w przeglądarkach.