File Transfer Protocol - Jak wysłać stronę WWW na serwer?

File Transfer Protocol

Do wysyłania na serwer swoich plików graficznych, stron w html, css, i innych służy tzw. klient FTP (File Transfer Protocol). Klient FTP jest to program umożliwiający połączenie się z serwerem np. w Onet czy Interii i przesłanie tam plików z dysku Twojego komputera . 

Jak wysłać stronę WWW na serwer?


W zasadzie nie ma to wiele wspólnego z HTML-em, ale bez tego raczej nasza strona WWW na niewiele się przyda.

Podstawą przy publikowaniu strony w Internecie jest założenie sobie odpowiedniego miejsca na serwerze, który takie miejsca udostępnia odpłatnie lub bezpłatnie. W Polsce jest bardzo wiele serwerów oferujących bezpłatnie takowe miejsce. 


Jeżeli już jest przygotowane odpowiednie konto na serwerze np. Onet czy na Interii - czas na przesłanie do niego danych. Ważne w tym miejscu będzie, aby znać adres serwera. Zazwyczaj jest on podany przy rejestracji i znajduje się w opcjach konfiguracji FTP konta WWW.


Do publikowania strony będzie nam potrzebny specjalny program - klient ftp np. bardzo dobry klient FTP Filezilla , jako że transfer będzie się odbywać poprzez protokół ftp (protokół jest to sposób przesyłania danych w Internecie; innym popularnym protokołem jest http używany do m.in. przesyłania stron WWW).