Estetyka wyglądu i treści strony internetowej

Estetyka wyglądu strony internetowej czyli czynnik popularności Twojej strony

    Wydaje mi się że jest to najważniejszy lub prawie najważniejszy czynnik popularności Twojej strony. Aż serce się kraje, gdy wchodzimy na strony gdzie na czarnych tłach znajdujemy czerwony rysunek na zielonym tle lub tekst jest ciemno szary. Kiedy już ustalisz o czym jest strona i zbierzesz materiały, to należy zadbać o estetykę. Chciałbym jeszcze tylko dodać, że jeżeli strona jest o wszystkim - to jest o niczym.


  • W wyszukiwarkach często znajdujemy opisy typu: "s e x, trochę MP3, trochę o piłce nożnej, ...". Na takie strony się rzadko zagląda. Standardowo szukamy stron, na których znajdziemy wszystko na dany temat. Wybierz więc sobie jeden temat, i poświęć się jemu. Następnie dostosuj grafikę, tekst i menu do Twojego wyboru. 


Po wykonaniu tego kroku, wybierz sobie 3 - 4 kolory (im mniej tym lepiej), w których wykonamy stronę. Następnie umieść kolory w stylach CSS. Pamiętaj aby tekst był widoczny na tle, dlatego zalecam używanie tła jednokolorowego.


  • Kiedy już wybrałeś kolory, należy jeszcze dobrać odpowiednie grafiki (używaj rozszerzeń *.gif, *.jpg, *.png). Pamiętaj jednak o dobieraniu grafik z tym samym tłem co tło strony, jeżeli natomiast tłem jest rysunek, to użyj grafiki z przezroczystym tłem. Jeżeli nie masz takiej to stwórz lub po prostu nie używaj grafik. Osobiście wolę stronę, która posiada minimalną ilość grafik, niż posiadającą nie pasujące grafiki. Pamiętaj o stosowaniu umiaru. Zaprojektuj także swój banner i button. Mogą być animowane, ale nie powinny być zbyt duże.

Następnie wybierz czcionkę w której będzie wykonana strona, używaj raczej tych najpopularniejszych. Staraj się używać nie dużych formatów czcionek, i ograniczyć używanie "bold". Buduj nagłówki używając  
<h1> </h1> ... <h6> </h6>
Używaj tej samej czcionki dla wszystkich stron.

Budując menu należy podjąć ważną decyzję: "graficzne czy tekstowe ?"
Używaj tego pierwszego przy menu z niewielka ilością linków zaś drugiego przy wielu linkach. Pamiętaj, aby menu wgrywało się jak najszybciej - używaj najmniejszych rysunków, czasami lepiej stworzyć je samemu niż używać topornych butonów już gotowych. Pamiętaj, aby tekst był czytelny i oczywiście nie zapomnij o kolorystyce.

Przy menu tekstowym używaj styli CSS, aby uatrakcyjnić wygląd. Ponieważ niektóre strony będą otwierane w nowym oknie, na każdej stronie umieść link do strony głównej.

Nie rób stron możliwych do oglądania tylko w jednej przeglądarce i tylko w jednej rozdzielczości. Unikaj napisów i rysunków w stylu: "Tą stronę najlepiej oglądać w ... w rozdzielczości ...". Testuj swoją stronę w najpopularniejszych przeglądarkach.

Zachowaj umiar. Nie umieszczaj dużej ilości skryptów rysunków itp. Z dwóch powodów, po pierwsze, strona będzie się długo wczytywać.
Po drugie, ze względów estetycznych. Jeżeli napisałeś lub znalazłeś super skrypt to nie umieszczaj go za wszelka cenę na stronie. Zrób to tylko wtedy, gdy będzie się dobrze komponował zresztą strony.

Image Estetyka wyglądu